Według “Multimedialnej encyklopedii PWN” agresja to wrogie, zwykle gwałtowne działanie słowne lub fizyczne, zamierzające do spowodowania szkody, wyrządzenia krzywdy fizycznej lub psychicznej. Definicja ta nie oddaje całości problemu. Agresja może także mieć podłoże genetyczne, psychologiczne, środowiskowe oraz biochemiczne. Agresja jest wyrazem własnej słabości.
Po pierwsze: Człowiek zawsze zdawał sobie sprawę z zagrożenia. W przeszłości walczył o terytorium, a gdy już je posiadał atakował swoich wrogów, bo bał się, że może je stracić. Człowiek, który czuje się zagrożony, przeważnie atakuje powód tego zagrożenia, ponieważ boi się o własne życie, swoją własność lub pozycje społeczną. Taki atak jest spowodowany własnym lękiem i słabością. Przykładem takiego myślenia może być raper Peja, twierdzi on iż “Najlepszą obroną jest atak”, czyli uważa, że lepiej jest zaatakować, niż czekać na cios wroga.
Po drugie: u wielu osób agresja jest najprostszym sposobem rozwiązywania problemów. Kiedy nie radzimy sobie z niektórymi problemami wpadamy w bezsilną złość, np. kiedy przebije się opona w samochodzie. Ludzie, którzy są słabi psychicznie nie potrafią zapanować nad gniewem i muszą się na czymś lub na kimś wyżyć rękoczynem lub słownie. Taką scenę na pewno każdy z nas widział, w rzeczywistości lub w filmie. Przeważnie osoba, która znalazła się w takiej sytuacji zaczyna przeklinać, potem wysiada z samochodu i kopie w koło, aby wyładować swoją złość. W ten sposób, okazuje, że jest słaby psychicznie, bo nie potrafi opanować swojej złości.
Po trzecie: należy zwrócić uwagę na emocje. Ludzie którzy nie mają silnej psychiki, nie potrafią panować nad swoimi emocjami i w kryzysowych sytuacjach reagują agresywnie. np. Osoba poniżana przez drugą osobę, po pewnym czasie zaczyna zachowywać się wobec niej agresywnie, ponieważ nie wytrzymuje psychicznie. Jako drugi przykład nie panowania nad swoimi emocjami, którego skutkami jest agresywne zachowanie, może być nie raz już słyszana historia pobicia lub zabójstwa swojej żony, męża lub dziecka po odbytej kłótni rodzinnej. W takiej sytuacji, przeważnie puszczają nerwy jednej z osób, która potem sięga po argument siły, aby pokazać kto ma racje. Więc jeżeli ktoś nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, które przeradzają się w agresje, to znaczy, że jest on słaby psychicznie.
Podsumowując: ludzie agresywni, jedynie pokazują swoją słabość a nie siłę. Wykazując się swoim agresywnym zachowaniem, pokazujemy tylko, że jesteśmy słabi. A więc: agresja nic nam nie daje, gdyż takim zachowaniem przedstawiamy swój strach i lęk.