Ilość darmowej wiedzy z dziedziny digital marketingu jest ogromna. Pomimo że studiowałem na kierunku handel i marketing, to nie studia pozwoliły zdobyć mi wiedzę, którą wykorzystuje w codziennej pracy z klientami. W tym artykule zdradzam swoje sekrety – skąd czerpie na co dzień informacje na temat marketingu internetowego.
Przed studiami przeczytałem w książce „Droga do bogactwa” Brian’a Tracy: „Czytaj 15 minut dziennie artykuły branżowe, a staniesz się ekspertem w swojej branży”. Wziąłem sobie te słowa do serca i tak właśnie robię od lat, z tym że w przeciwieństwie do autora mogę wykorzystywać do tego nowe technologie. W latach gdy autor wydawał swoją książkę trzeba było kupować gazety branżowe – my na szczęście mamy Internet.
Dlaczego nie polecam żadnych książek o digital marketingu? Książki o e-marketingu w dniu wydania zazwyczaj są już przeterminowane. Nie ma co się dziwić, bo w obszarze digital marketingu z miesiąca na miesiąc zmienia się wiele rzeczy, że ciężko jest pozostać na czasie. Na szczęście wszystko co potrzebujemy znajduje się w sieci, wystarczy tylko odpowiednio filtrować wiadomości za pomocą odpowiednich narzędzi. Jakich? Moimi broniami w walce z przerostem informacyjnym są: Facebook, aplikacja Pocket, YouTube, GrowthHacker.com, Stitcher.
Jak wykorzystać Facebook do nauki? – 5 kroków
Facebook dla większości to zabijacz czasu, ale może być również użytecznym narzędziem gdy usuniemy z niego „śmieciowe” treści, które nas codziennie zalewają.
Przejrzyj swój feed z aktualnościami i wyrzuć cały LOL content
Serio, nic tak nie zabiera czasu jak oglądanie śmiesznych filmów z kotami oraz obrazków z kwejka i demotywatorów. To strata czasu, nic nie wnosząca do Twojego życia oprócz chwilowego uśmiechu na twarzy. Zamiast tego subskrybuj tylko wartościowe dla Ciebie treści. Portalom typu Kwejk zalecam dać dislike, albo po prostu ukryć całą treść z feed’a.
Gwarantuje Ci że Fejsbuk i tak zadba o to żebyś od czasu do czasu zobaczył coś głupiego i śmiesznego. Stanie się to dzięki Twoim znajomym, którzy skomentują, udostępnią lub polajkują coś z lol contentowej strony. Samo sprzątanie zajmie około tygodnia, bo nie codziennie dostajesz treści od każdej z zasubskrybowaniej strony.
Zainstaluj wtyczkę ToDoBook na komputerze – ogranicz dostęp do Facebook’a
Po zainstalowaniu i pierwszych testach, napisałem na fanpage’u ITIQ wraz z linkiem do pobrania.
Niestety dla fanów Firefox nie znam alternatywy. Inną metoda blokowania dostępu do FB jest wtyczka Stay Focusd (brak e to nie błąd 😉 ) swojego czasu też ją testowałem, ale bardziej odpowiada mi Todobook.
Posprzątane? Super możesz zacząć subskrybować wartościowe treści
Mam smutną wiadomość dla osób nie anglojęzycznych. Większość wymienionych fan page’y i profili jest prowadzonych w języku angielskim. Sprawdź moją ponad 50 pozycji marketingowo-socialowych wartych obserwowania na Facebook’u.
Lista do dodania tutaj: facebook.com/lists/367285903293765.Dołącz do tematycznych grup na FB związanych z marketingiem i social mediami
Poniżej lista grup dyskusyjnych na Facebooku, do których warto dołączyć (w zależności od potrzeby) wraz z liczbą członków na dzień 3 maja 2019:
Social Media PL – 60 131 członków – grupa o szeroko-pojętych social mediach
Rozmowy o startupach – 52 210 członków – grupa o szeroko-pojętej branży startupowej
SEO/SEM Polska – 30 395 członków – grupa seo sem Polska
Ecommerce PL – 8 250 członków – grupa e-commerce Polska
WordPress Polska – 17 231 członków – grupa WordPress
Social Media Research (PL) – 15 851 członków – grupa dla osób poszukujących inspiracji w Social Media, dobrze prowadzonych profili, fajnych kampanii oraz influencerów.
Blogerzy Brainstromują – 3 024 członków – grupa blogerów w Polsce
SEO, SEM, UX – newsy i trendy – 1858 członków – grupa o emarketingu
Merytorycznie o zarabianiu & marketingu – 195 moderowana grupa bloga ITIQProszę nie pisz tylko po dołączeniu do grupy: „dziękuję za przyjęcie do grupy” jest to zbędne 😉
Scrollujesz i chcesz zapamiętać wartościową treść? Zapisz na później
Facebook pozwala na zapisanie artykułów, których nie mamy czasu przeczytać w danym momencie. Alternatywą jest aplikacja Pocket, o której w dalszej części artykułu. Tak wygląda moja lista.
LinkedIn & Twitter lepsze źródła informacji niż Facebook
Jak widziałeś przed użyciem FB trzeba go posprzątać, w przypadku feedów LinkedIn oraz Twitter zazwyczaj nie trzeba tego robić. Jeżeli jeszcze nie masz tam konta to warto je założyć, właśnie po to aby agregować ciekawe artykuły i nawiązywać relacje biznesowe.
W przypadku LinkedIn najlepsze jest to że większość użytkowników dba o swój personal branding i dzieli się tylko wartymi uwagi artykułami. Dodatkowo możemy subskrybować profile firm dbających o content marketing w swoich strategiach oraz influencerów z interesującej Ciebie branży. Niektórzy z nich publikują tam unikalne artykuły korzystając z usługi LinkedIn Pulse.
Swojego czasu również opublikowałem jeden z artykułów, korzystając z Linkedin Pulse w celu pozycjonowania bloga ITIQ. Przy okazji odkryłem sekret, dlaczego niektórzy guru marketingu publikują, tam wszystkie swoje treści zamiast publikować tylko na swoim blogu. Jak się okazało nie chodzi tylko o SEO. LinkedIn pozwala podejrzeć z jakich firm pochodzili czytelnicy, co daje potencjał na nawiązanie potencjalnej współpracy biznesowej. Na szczęście pixel trackujący od LinkedIn ma w planach udostępnienie takich danych, o czym poinformowali na swoim blogu.
Twitter cechuje się dużą lawiną wpisów, ale ich algorytm spokojnie podpowie ciekawe dyskusje i artykuły po tym jak nauczy się tego co Cię interesuje. Listę profili, które obserwuje, znajdziesz tutaj -> Twitter Marcin ITIQ Miłowski są tam również profile związane z giełdą i gospodarką.
Tajna broń każdego digital marketera growth hacker’a
Ten portal nazwałbym Wykopem dla growth hackerów. Kim jest Growth Hacker? Growth Hacker to taki marketingowiec, który dzięki wiedzy na temat programowania, UX/UI, narzędzi oraz analizy danych (zazwyczaj w startupach) odpowiada za wzrost liczby użytkowników i sprzedaży. Dzięki różnego rodzaju eksperymentom testom A/B, a czasami wykorzystywaniem luk w mediach społecznościowych growth hackerzy podnoszą ROI firm. Wiele artykułów na różnego rodzaju tematy: SEO, CRO, Retencja, UX/UI, Afiliacja, FB ads, Google Ads (Adwords)… z realnymi przykładami agreguje portal growthhackers.com Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i zacząć czytać. Artykuły dostępne są jedynie w języku angielskim.
Pocket aplikacja mobilna, która pozwala zapisać artykuły na później
Mamy uporządkowane źródła informacji – FB, LinkedIn, Twitter, growthhackers.com. Teraz przydałoby się zoptymalizować ich czytanie. Do tego posłuży nam aplikacja Pocket dostępna na iOS i Android.
Jak działa aplikacja Pocket?
Jest to aplikacja, która pozwala zapisać na naszym urządzeniu przenośnym tablecie/telefonie artykuły, których nie mamy ochoty przeczytać siedząc przed komputerem. Z aplikacji korzystam od bardzo dawna. Dwa razy udało mi się trafić na podium w rankingu światowym użytkowników pod względem przeczytanych treści. Poniżej link do tweeta wraz z linkiem do dokładnych statystyk ile rzeczy udało mi się przeczytać. Mam nadzieję że pobijesz ten wynik 😉
I did it again! I’m in the top 5% of readers on @Pocket! See the best of what I #read last year. https://t.co/2HHAnLpDTo #MyYearInPocket
— Marcin Miłowski (@marcinmilowski) 3 lutego 2016
Jak korzystać z apki Pocket?
Wszystkie ciekawe artykuły, których nie chce mi się czytać na komputerze zapisuje poprzez kliknięcie w ikonę w przeglądarce Chrome.
Art trafia do aplikacji Pocket i w momencie gdy mam wolną chwilę na przykład jadę tramwaje, czekam w długiej kolejce odpalam aplikację i czytam.
Najciekawsze funkcje Pocket to:
- możliwość nadawania etykiet co porządkuje artykuły,
- obsługa offline, można czytać w samolocie, bo artykuły zapisane są w pamięci lokalnej telefonie,
- jeżeli nie chce nam się czytać możemy „poprosić” syntezator mowy, by zrobił to za nas.
YouTube gdy szukasz wykładów, konkretnego rozwiązania i masz dość czytania
YouTube to druga po Google najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. Nie powinno to dziwić, bo właśnie tam pojawia się coraz więcej wartościowych treści, które idealnie pokazują jak rozwiązać niektóre problemy oraz edukują. W przypadku YouTube najczęściej oglądam tam wykłady oraz szukam rozwiązań problemów, które napotykamy w codziennej pracy marketera np. przy konfiguracji nowej funkcjonalności Google Tag Managera.
ITIQ tip – nie oglądaj filmów na YouTube z normalną prędkością, to strata czasu. Zazwyczaj większość wykładów i innych materiałów oglądam na prędkości x1.5, aczkolwiek wszystko zależy od osoby. Niektórzy mówią na tyle wolno, że prędkość x2, też daje radę. Opcja przyspieszania filmów jest również dostępna na mobile.
Polecane kanały o związane z marketingiem na YouTube to:
Przed rozpoczęciem wypisania wszystkich kanałów, które mam w subskrypcji nie spodziewałem się że mam ich tak wiele. Poniżej lista kanałów YouTube, które subskrybuje wraz z krótkim komentarzem.
Kanały YouTube związane z marketingiem w języku polskim:
- SprawnyMarketing.pl – bardzo dużo materiałów, fajne podsumowania tygodnia
- Maciej Budzich – Mediafun – ciekawe komentarze do bieżących wydarzeń w marketingu, kilka wykładów
- Uczelnia Wyższa Collegium Da Vinci – wykłady z konferencji Marketing i Technologie (MiT) w szczególności polecam wykłady osoby wymienionej poniżej:
- Roman Łoziński – Think ECO – niestety jakość nagrań nie jest wysoka, ale warto je obejrzeć, by dowiedzieć się jako to jest z tym marketingiem.
- AdWords Polska – szkolenia, nowości wprost od Google AdWords, choć bardziej polecam anglojęzyczny kanał gdzie szybciej publikowane są nowości.
- Biznes bez ściemy – zapis konferencji z kilkoma fajnymi wykładami.
- infoShare – konferencja odbywająca się w Gdańsku dużo ciekawych wykładów
- Akademia Altkom – nie do końca marketing, ale niektóre szkolenia są warte uwagi w szczególności te dotyczące zarządzania.
- Aula Polska – dużo ciekawych historii polskich startupów opowiedzianych przez współautorów.
- Rynkolog Jacek Kotarbiński – wykłady bardzo doświadczonego marketera ups… przepraszam rynkologa.
Kanały YouTube związane z marketingiem w języku angielskim:
- Michal Sadowski – ostatnio ukazały się fajne pogadanki (w języku angielskim) o marketingu Brand24 i rozwoju startupu, są również treści w j. polskim.
- Google Partners – szkolenia, nowości na temat PPC – AdWords, Merchanta, YouTube….
- Google Webmasters – nowości od Google dla webmasterów.
- Y Combinator – różnego rodzaju wykładów/wywiadów o tematyce startupowej
- Google AdSense – ciekawostki od Google dla wydawców korzystających z sieci reklamowej Google na swojej stronie. O tym czy zarabianie z AdSense się opłaca pisałem tutaj.
- TEDx Talks – znajdzie się parę wykładów o marketingu, ale kanał przepełniony jest różnego rodzaju treścią.
- Jakub Linowski – UI evidence – przykłady optymalizacji storn internetowych pod względem UX/UI na konkretnych przykładach.
- Coding is for Losers – CIFL – nie umiesz programować? Na tym kanale dowiesz się jak dużo rzeczy możesz zrobić korzystając z Google Docs Spreadsheet, są również nagrania dotyczące Data Studio.
- Measureschool – kompendium wiedzy o analityce internetowej Google Tag Manager (GTM), Google Analytics (GA) i wiele innych narzędzi omówionych jak działają i jak je wdrożyć krok po kroku.
- Google Analytics – Nie tylko Google Analytics, ale również Data Studio 360 tłumaczone przez pracowników Google.
- MOZ – jeden z najlepszych kanałów jakie znam dotyczących pozycjonowania (SEO), świeża wiedza prowadzona przez firmę MOZ, która dostarcza narzędzia dla osób zajmujących się pozycjonowaniem.
Znasz inne kanały na YouTube, które warto dodać? Czekam na komentarze 😉
Zamiast muzyki – Podcasty lista ciekawych podcastów o marketingu
Podcasty to dla mnie nowość, która jak na razie super się sprawdza. Tak samo jak w przypadku filmów na YouTube ITIQ tip: przyspiesz nagrania, większość z nich spokojnie zrozumiesz na prędkości x1.5. Do słuchania podcastów używam aplikacji Stitcher, która dostępna jest na iOS, Androidzie oraz PC. Była to pierwsza z brzegu aplikacja jaką pobrałem z Google Play do słuchania podcastów, więc ciężko mi jest ją polecić. Aktualnie spełnia swoją rolę, choć ma parę mankamentów.
Podcasty powiązane z tematyką marketingu, które słucham: Mała Wielka Firma, Build Your Tribe, The Tim Ferriss Show, Social Media Marketing by Social Media Examiner. Lista podcastów do podejrzenia po zalogowaniu na sticher.com. Oprócz powyższych podcastów lubię również posłuchać audycji na b2b-marketing.pl prowadzonych przez Igora Bielobradka oraz na temat marketingu aplikacji mobilnych – „APPy Hour” od firmy Localytics (usunięty po zmianie marki na uplandsoftware) niestety nie ma ich w aplikacji Stitcher.
Starałem się wypisać wszystkie mi znane źródła dotyczące digital marketingu, aczkolwiek będę starał się uzupełniać listę o nowe pozycje. A jakie są Twoje? Czekam na komentarze i liczę na share’y;)
Potrzebujesz szybko odnaleźć się w świecie e-marketingu?
Zapraszam na konsultacje i szkolenia: milowski.eu/oferta/
sporo tego 😉 thx
Nie ma za co 🙂
„O tym czy zarabianie z AdSense się opłaca pisałem tutaj.” <— tutaj chyba brakuje linka.
Dzięki za czujność tak brakuje tam tego https://itiq.pl/zarabianie-w-internecie/zarobki-z-adsense-wady-i-zalety-korzystania-z-banerow/ linka. WordPress czasami po podlinkowaniu wewnetrznym usuwa mi linkowanie w momencie zapisu wpisu, mam nadzieję ze nadchodzacej wersji WP 4.9 to sie naprawi. Jeszcze raz thx 😉
Genialny post. Świetny spis i przygotowanie. Dziękuję 🙂
Dzięki 😉
Świetny wpis! Dostępnej wiedzy jest ogrom, trzeba tylko umiejętnie wybrać tą najlepszą i nie marnować czasu 🙂
Dzieki Marcin, wlasnie takiej wiedzy i w takim wydaniu poszukiwałem.
W dzisiejszych czasach niestety opinie (marketing) w internecie stały się tak zakłamane a ludzie jacy je tworzą tak moralnie wyzerowani, że lepieni w nic nie wierzyć co jest w intencje produktem i jego opinią. Sam tworzę opinie ale jak widzę co tworzą inni to zalewa odraza.
Ja bym stawiał na szukanie stron podobnych tematycznie do tego co chce się reklamować i tam bezpośrednio uderzać do właścicieli w wyświetlaniu czasowym w danym miejscu. Małe strony tanio to udostępniają.
Merytorycznie w porządku, ale bardzo niechlujnie napisane: brakuje ogonków, przecinków, kropek, są literówki. Bardzo źle się to czyta.
Dzięki za feedback, pisanie nigdy nie było moją dobrą stroną. Niektóre treści na blogu są sformułowane pod seo, dlatego mogą dziwnie brzmieć 😉
Ja muszę się w końcu zabrać za tą książkę, o której napisałeś na początku – „Droga do bogactwa” Brian’a Tracy. Bardzo dużo czytałem pozytywnych opinii zarówno o samej książce jak i jej autorze 🙂
Nawet mam taki kalendarz z Brian’a Tracy’ego. Lista porad bardzo fajna, tak na prawdę wystarczy chociaż do części z nich się zastosować i całkiem szybko można będzie zobaczyć pozytywne tego podejścia efekty.
Polecam 😉
IMO najskuteczniej obserwować na FB profile przedsiębiorców o konkretnym profilu z ustawieniami „informuj o każdej aktywności”; fakt faktem, że nie wszyscy mają posty publiczne, a i nie wszyscy w ogóle udostępniają możliwość obserwacji, ale to lepsze niż RSS feed, randomowy news feed.
Dobrym tematem wydaje się też Quora, która nie znalazła się w Twoim zestawieniu, bo wiadomo – w 2017 była obecna w zasadzie tylko w USA i Indiach. Ewentualnie Reddit i obserwacja wątków po hashach, ale tam jest mimo wszystko sporo płytkich dyskusji (w kontekście okołobiznesowym).