Jak chronić wzrok podczas uprawiania sportu - okładka

Podczas uprawiania sportów wodnych nasze oczy narażone są nie tylko na słoną wodę oraz wiatr, ale również na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Wymienione czynniki + gorący klimat powodują podrażnienie i dyskomfort naszych oczu. W tym artykule poznasz 3 sposoby ochrony wzroku przed tymi niedogodnościami.

Jak chronić swój wzrok uprawiając kitesurfing, wakeboard, windsurfingu lub inne sporty wodne?

Moim zestawem, którym zabezpieczam wzrok podczas uprawiania sportu są okulary + nawilżające krople do oczu + większa ilość soczewek kontaktowych, zabieranych na wyjazd sportowy. O innych ciekawych rzeczach, które warto zabrać na wyjazd sportowy przeczytasz tutaj.

Okulary przeciwsłoneczne do sportów ekstremalnych – koniecznie na gumce

Podczas wakacyjnego kursu kitesurfingu / windsurfingu, pływanie często odbywa się w dni pełne słońca. Patrzenie na latawiec przez 2 godziny kursu pod słońce, może nieźle zmęczyć nasz wzrok, dlatego konieczne są okulary do sportów wodnych. Okulary widoczne na zdjęciu okładki artykułu kupiłem w Lidlu. Reklamowane są jako okulary do jazdy na rowerze za około 40 zł posiadają 3 wymienne szkła, pokrowiec oraz dwie opcje noszenia na gumce oraz klasycznie z uchwytami na uszy.

Ostatnio w cenie około 100 zł pojawiły się typowo okulary przeciwsłoneczne do sportów ekstremalnych na wodzie. Zdjęcie do okulary windsurfing / okulary kitesurfing wraz z linkiem do sklepu poniżej na obrazku.

Kitesurfing Okulary - OKULARY KITESURF 900 ORAO
Okulary przeciwsłoneczne do sportów wodnych -> sprawdź cenę

To o czym zapominają kursanci, to to że nauka kitesurfingu oraz windsurfingu na początku łączy się z licznymi upadkami do wody, przy których można stracić okulary, więc warto zadbać o to by mieć do nich gumkę, która je przytrzyma podczas naszych pierwszych upadków na wodzie. Jeżeli nie mamy gumki przy okularach zawsze możemy ją dokupić. Innym patentem na niestracenie okularów podczas uprawiania sportów wodnych jest przywiązanie ich za ucho za pomocą sznurka od pianki. Z usłyszanych historii nie polecam brania na wodę drogich markowych okularów. Nieraz słyszałem jak doświadczeni instruktorzy gubili swoje markowe „oksy”, zazwyczaj podczas wykonywania jakiegoś triku.

Przy wyborze okularów do uprawiania sportu pamiętajmy, aby miały potwierdzony filtry UV. W tanich okularach niewiadomego pochodzenia, może być on wątpliwy. Dlatego przy zakupie warto sprawdzić czy okulary:

  • posiadają znaczek CE, który oznacza że posiadają międzynarodowy certyfikat jakości i są wykonane zgodnie z europejskimi normami.
  • mają filtr UV 400, który usunie szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB, promienie UVC jest blokowane przez warstwę ozonową ziemi. Dlaczego filtr UV jest tak ważny w okularach? Bo bez niego nasze źrenice są cały rozszerzone, co niszczy nasz wzrok.
  • jakiej kategorii filtr przyciemniania posiada szkło. Kategorie filtra zaczynają się od 0 do 4. Gdzie 0 oznacza – przepuszczalność światła na poziomie 80-100%, a filtr z cyfrą 4 – przepuszczalność światła na poziomie 3-8%. W pełnym słońcu i przy bezchmurnym niebie zakładam szkła o kategorii 4, w mniej słoneczne dni 3 (przepuszcza 8-18% światła). Warto zaznaczyć że szkła z kategorią 4 ze względu na duże zaciemnienie nie nadają się do prowadzenia auta.
  • Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby szkła w okularach były solidnie zamontowane. Po zderzeniu czołowym z wodą można spotkać osoby wracające z kursu tylko z jednym szkłem. Co ciekawe adrenalina, jakiej dostarcza kitesurfing sprawia, że nawet tego nie zauważyli #truestory 😉

Bezpośrednia ochrona oczu – nawilżające krople do oczu

Lato ma to do siebie że jest gorąco, a suche powietrze powoduje zmęczenie naszego wzroku. Dodatkowo wiatr niezbędny do uprawiania sportu oraz słona woda może powodować podrażnienia naszych oczu, powodując zaczerwienienie. Dlatego warto stosować nawilżające krople do oczu. Krople Hyabak, których używam nie zawierają żadnych konserwantów. Zawierają również system Abak, dzięki czemu pozostają sterylne i są łatwe w aplikowaniu – jedno naduszenie buteleczki = 1 kropla. Dodatkowo nawilżające krople Hyabak jako jedyne dostępne na rynku zawierają filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Uwaga! Filtr w kroplach Hyabak nie zastąpi okularów przeciwsłonecznych!

Dodatkowo nawilżające krople do oczu zadbają o nasz film łzowy. Czym jest film łzowy? Film łzowy znajduje się na powierzchni naszej rogówki i odpowiada za to by była ona  optycznie gładka i głównie załamywała, a nie rozpraszała światło. Oprócz tego innymi funkcjami filmu łzowego są:

  • zabezpieczanie dostępu tlenu do nieukrwionej rogówki,
  • zapewnienie odpowiedniej smarowności powieki w jej ruchu po rogówce,
  • zwilżanie powierzchni nabłonka rogówki, chroniąc ją przed uszkodzeniem związanym z wysychaniem;
  • niszczenie bakterii i chronienie rogówki przed wzrostem mikrocyst.

Unikalna hypotoniczna formuła w kroplach Hyabak sprawia, że oczy są nawilżone, ale także stabilizuje film łzowy, dzięki czemu daje szybszy i dłuższy efekt ulgi i komfortu.

Co w moim przypadku było ważne, że krople Hyabak można stosować bezpośrednio na soczewki kontaktowe, o których parę słów w dalszej części artykułu.

Zostaw okulary korekcyjne, wybierz soczewki i zabierz ich więcej niż para/dzień

Jeśli mamy wadę wzroku i używamy soczewki nie bierzmy tylko odliczonej ilości soczewek jednodniowych (po 1 parze soczewek na 1 dzień). Soczewki o wiele lepiej sprawdzą się niż okulary, ponieważ powinniśmy mieć na sobie cały czas okulary przeciwsłoneczne. Po wyjściu z wody nie zawsze będziemy czuć się komfortowo w założonych przed wejściem soczewkach. W ekstremalnych sytuacjach możemy też stracić soczewkę z oka, samemu raz mi się to zdarzyło. Ponadto czasami podczas jednego dnia są na tyle dobre warunki pogodowe, że możemy mieć dwa wejścia na wodę.

Tekst powstał we współpracy z marką Hyabak, której dziękuję za dostarczenie kropli nawilżających do testów i konsultacje merytoryczne.

Poprzedni artykułZarobki z AdSense – wady i zalety korzystania z banerów
Następny artykułCzy warto kupić lajki do posta? Facebook test zasięgu bez i z kupionymi lubię to (updated)
Aloha! Potrzebujesz zwiększyć sprzedaż w Internecie? Zapraszam na konsultacje: Marcin ITIQ Miłowski - Digital Marketing Consultant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.