Niższe podatki dla blogerów będących os. fizycznymi od 2015 r. – ryczałt zamiast zasad ogólnych

6

Tylko do 20 stycznia każdego roku podatkowego można zgłaszać się do swojego urzędu skarbowego z wnioskiem, by zamiast 18%/32% podatku na zasadach ogólnych, móc płacić 8,5% z tytułu najmu powierzchni reklamowych na zasadach ryczałtu. Zmiana ta dotyczy jedynie osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

Możliwość tego typu rozliczenia powstała po ogłoszonej nowej interpretacji przepisów przez Ministra Finansów (MF) w dniu 5 września 2014 r. (sygn. DD2/033/55/KBF/14/RD-75000). Daje ona możliwość od 2015 roku rozliczania blogerom/posiadaczom stron internetowych (czyli zarobków np. z AdSense, sieci afiliacyjnych) będących osobą fizyczną rozliczania przychodu z tytułu najmu powierzchni na stronie internetowej w formie ryczałtu czyli 8,5%.

Jeżeli nie złożymy wniosku na czas będziemy rozliczani na zasadach ogólnych, a osiągniety przychód z wynajmu powierzchni reklamowych nadal będzie trzeba zawierać przy wypełnainiu PIT’u w tabeli “inne źródła dochodu”.

Wzór wniosku o przejście na ryczałt za najem powierzchni reklamowej

Wzór wniosku o zmianę formy opodatkowania znajdziemy na stronie naszego Urzędu Skarbowego szukając: “Zgłoszenie wyboru formy opodatkowania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych” będzie on wygladał mniej więcej tak. Należy go wydrukować w 2 kopiach –  jedna dla nas, druga dla urzędu.

Jakie obowiązki wiążą się z rozliczaniem przychodu z najmu powierzchni reklamowej ryczałtem?

W pierwszym roku rozliczania w formie ryczałtu możemy wybrać jedynie rozliczenie miesięczne. Po pierwszym roku czyli w tym przypadku po opłaceniu składki za grudzień 2015 możemy przejść na rozliczanie kwartalne. Należy to zgłosić w naszym urzędzie skarbowym do 20 lutego 2016 roku. Głównym plusem rozliczania kwartalnego jest to że możemy zarządzać naszą gotówką o 2 miesiące dłużej.

Dodatkowo oprócz odprowadzania miesięcznych/kwartalnych zaliczek na koniec roku rozliczeniowego do końca stycznia 2016 r. musimy wypełnić PIT28 z załącznikiem PIT28/A gdzie wpisujemy łączny przychód z całego roku + wpłacone zaliczki. Na szczęście możemy to zrobić nie wychodząc z domu, wysyłając go systemem e-deklaracje.

Tytuł przelewu do urzędu skarbowego z ryczałtem powinien mieć format: Podatek PPE-najem za 01/2015 nasz pesel 

Przelew wykonujemy na numer konta bankowego naszego US, który znajdziemy na stronie internetowej pod pozycją: Podatek dochodowy osoby fizycznej

Jakiego rodzaju reklamy internetowe mogą być rozliczne ryczałtem przez os. fiz.?

Zarobki z AdSens; AdTaily; sieci afiliacyjnych, które w nazwie wystawianego rachunku zawierają frazę najem powierzchni reklamowej. Są to między innymi Comperia Lead, System Partnerski Bankier.pl (tutaj ich porównanie), Novem, Afiliant.com i z pewnością wiele innych programów partnerskich dostępnych w Internecie.

UWAGA! Interpretacja podatkowa MF nie jest wiążąca dla poszczególnych urzędów skarbowych, dlatego przed próbą zmiany formy opodatkowania warto dowiedzieć się w swoim urzędzie skarbowym czy owa interpretacja w nim obowiązuje.

Kilka pomysłów jak zacząć zarabiać na blogu: >> znajdziecie tutaj <<

Podaj ten wpis dalej – niech hajs blogerom się zgadza!