Recenzja sprzętu snowboardowego po 1 sezonie – gogle, spodnie, rękawice, buty BOA, wiązania SP FASTEC

0
We wpisie Ile kosztuje snowboard? pisałem o kosztach związanych z wyposażeniem się przed pierwszym wyjazdem w góry. Po sezonie 2013/2014 wystawiam opinie paru rzeczą, które kupiłem i spędziłem z nimi 2 tygodnie na stokach. Poznajcie krótkie, ale rzeczowe opinie.

Gogle narciarskie snowboardowe z Lidl’a Crivit z filtrem S2

Niby tanie 39 zł., ale warte swojej ceny. Gogle ochroniły mój wzrok podczas czołowego zderzenia ze stokiem. Porysane szkło widoczne na zdjęciu powstało w wyniku właśnie tego upadku. Przy uderzeniu o śnieg zamek znajdujący się na rękawicy przejechał po szkle gogli. Filtr S2 wybrałem, ponieważ chciałem mieć gogle na słoneczne i pochmurne dni. O ile w takich warunkach google sprawdzały się bez zarzutu to gdy dookoła panowała mgła lub była śnieżyca widzenie było utrudnione. Aktualnie kupiłem sobie gogle z fotochromami, które dopasowują się do panujących warunków na stoku.

Gogle z LIDLa 2013
Porysane szkło po upadku na stoku w goglach z Lidla

Spodnie snowboardowe z Cropp’a

Spodnie snb marki CROPP są moim największym zaskoczeniem. Kosztowały mnie grosze, w porównaniu z markowymi spodniami dostępnymi za ponad 200 złotych. Po licznych upadkach nadal wyglądają jak nowe nie posiadają żadnych przetarć na kolanach i tyłku. Ich oddychalność/wodoodporność 5000/5000 nie okazała się ściemą, bo czułem się w nich cały czas komfortowo.

Rękawice snowboardowe marki FOB z ochraniaczami nadgarstków

Posiadałem 2 różne modele tej marki. Pierwsze po pierwszym tygodniu używania zaczęły się przecierać w miejscach widocznych na zdjęciu, a jedno z nich pękło podczas prawdopodobnie upadku. Na szczęście sklep internetowy uznał bez problemu reklamację.

2014-02-07 12.29.20 - Copy 2014-02-07 12.28.41 - Copy

Mając przed sobą kolejny wyjazd w góry postanowiłem kupić kolejne rękawice z ochraniaczami, trochę tańsze niż poprzednie. Wylicytowałem je na Allegro od osoby prywatnej – był to błąd.

Rozprute rękawice snowboardowe FOB
Rozprute rękawice FOB

Rękawice już pierwszego dnia rozleciały się, a po każdym dniu na stoku musiałem sam je zszywać + obklejać taśmą izolacyjną by wytrzymały kolejne dni spędzane na stoku.

Buty snowboardowe Head Scout BOA 12/13

W mojej opinii Buty Head Scout z kolekcji 2012 posiadały błąd konstrukcyjny, ponieważ na widocznym poniżej zdjęciu puszczał szew przy zgięciu buta. W nowej kolekcji (2013) but w tym miejscu jest zaprojektowany trochę inaczej. Po pierwszym wyjeździe reklamowałem je ze względu na puszczanie szwu i w ciągu około 2 tygodni otrzymałem naprawione buty. W momencie gdy po raz drugi but zaczął się pruć zażądałem zwrotu gotówki, który otrzymałem. Buty z systemem BOA w cenie 399 złotych, były niezłą okazją dlatego po otrzymaniu zwrotu szukałem butów również z tym systemem. Na wyprzedaży kupiłem buty RIDE Jackson z systemem BOA Colier w cenie 499 złotych i jak na razie (po ponad 30h spędzonych na stoku) jestem z nich zadowolony.

But-snowboard-Head_Scout_BOA_2012
Prujący się szew przy kostce

 

 

 

 

 

 

 

Po prawej poprawiony model butów HEAD Scout BOA z kolekcji 13/14, widocznie nie tylko ja składałem reklamację i wyciągnęli wnioski.

Używana deska snowboardowa Volkel z wiązaniami

Deska Volkel Spade 156, którą kupiłem od znajomego spisuje się bardzo dobrze, a w serwisie po jej naostrzeniu powiedzieli że jeszcze długo mi posłuży. To co musiałem w niej zmienić to kupic nowe śruby do wiązań, ponieważ stare były lekko pordzewiałe i jedno z wiązań nie trzymało się dobrze deski. Koszt kompletu śrub (8) z nakładkami to około 24 złotych. ITIQ tip: Dodatkowo przed wkręceniem każdej z śruby smarowałem je bezbarwny lakierem do paznokci, by lepiej trzymały się w gwintach. Metoda sprawdzona, dzięki temu wiązania trzymają się jak na kleju deski.

śruby do deski snb

Klasyczne wiązania vs. system SP FASTEC

Ze względu na to że miałem dosyć siedzenia na śniegu przy wpinaniu się, w tym sezonie postanowiłem kupić wiązania typu SP fastec. Po kilku dniach na stoku mogę powiedzieć że już nigdy nie zamierzam korzystać z innego typu wiązań (chyba że pojawią się jeszcze lepsze). Wygoda wpinania się za pomocą SP FASTEC jest nieporównywalna z klasycznym, oszczędza się dzięki temu czas jak i ilość skłonów potrzebnych do sparowania się z deską.

Klasyczne wiązania kontra sp fastec
Klasyczne wiązania vs SP fastec