Ile zarobiłem na YouTubie za 100 000 wyświetleń? – case study

4

Często pojawiające się pytanie w Internecie to: „Ile się zarabia na yt”. Zrobiłem więc test. Na fali popularności „króla Albanii” (dla nie wtajemniczonych „samozwańczym królem Albanii” jest raper Popek) i chęci od dłuższego czasu zrobienia prowokacyjnego eksperymentu, powstał poniższy film:

Jego stworzenie wraz z montażem i wrzuceniem na YT zajęło mi około 45 minut. Jak już wiecie z tytułu artykułu zyskał on ponad 100 000 wyświetleń w ciągu niecałego tygodnia od publikacji. Eksperyment polegał na tym, że szacując liczbę fanów Gangu Albanii oraz średnią ilość wyświetleń filmików związanych z Popkiem i jego ekipą filmik tego typu powinien według moich szacunków zostać obejrzany przez ponad 70 000 osób. Jak widać udało się zebrać nawet większe grono widzów, ale hajs pomimo tego się nie zgadza. Dlaczego?

Statystyki i formaty reklamowe zastosowane na YouTube

Typy reklam na YouTube
Typy reklam na YouTube

Przez około miesiąc film o Popku na YouTube obejrzało ponad 110 000 osób co przełożyło się na UWAGA 2,42$ zysku, czyli przy kursie 1$=3,9 zł wychodzi 9 złotych i 44 grosze, zysku przed opodatkowaniem. Przeliczając to na zarobek za 1 wyświetlenie filmu jakie zapłacił mi YouTube wychodzi 0,0000858 zł za 1 wyświetlenie filmu.

Poniżej szczegółowy wykres:Analytics - YouTube - ile zarobilem na eksperymencie z popkiem

Dlaczego tak mało zarobiłem na tym filmie?

Domyślam się że wpływa na to kilka czynników, a mianowicie:

  • film jest krótki, dlatego najbardziej dochodowe reklamy typu: „pomijalne wideo” i „niepomijalne wideo” były rzadko wyświetlane. Widać to poniżej typy reklam youtube - ile zarobiłem na popku
  • kanał, na którym opublikowałem film jest mało popularny, ma mało subskrypcji i krótką historię.
  • filmik należy do kategorii rozrywkowych i skierowany był do typowej gimbazy, do której reklamodawcy nie adresują swojego przekazu reklamowego.
  • film był wyświetlany głównie na terenie Polski gdzie stawki za wyświetlenia są niższe niż na zachodzie.

Czy na YouTube da się zarobić i ile?

Na to pytanie odpowie najlepiej osoba z większym doświadczeniem i zasięgiem niż ja vloger – Remigiusz Maciaszek gamer, recenzent gier znany bardziej jako Rock Alone.
W poniższym nagraniu opowiada ile potrzeba wyświetleń żeby zarabiać 3200$ miesięcznie i dlaczego bardziej opłaca się bezpośrednia współpraca z reklamodawcami, zamiast korzystania z reklam oferowanych przez YouTube.

Skąd te zarobki? Ile kosztuje średnio wyświetlenie jednej reklamy na Youtube w AdWords?

Ze względu na to że na co dzień jestem marketerem znam stawki jakie obowiązują w AdWords za wyświetlenia 1 pomijalnej reklamy w AdWords – Skippable Video Ads. W tym modelu (CPV – cost per view) reklamodawca płaci AdWords w momencie gdy ktoś obejrzy 30 sekund reklamy i/lub gdy kliknie w baner reklamowy/link. Stawki w tym formacie reklamy za 1 wyświetlenie (CPV) w Polsce wahają się średnio od 3 do 7 groszy (w 2017 roku). Google z tej kwoty zostawia dla siebie 68%, więc z każdych 7 groszy za wyświetlenie YouTuber dostaje 0,0476 zł.

Ile prowizji pobiera Google od wydawców?
Ile prowizji pobiera Google od wydawców?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak wyglądają zarobki z AdSense, nie tylko na Youtube – zapraszam do lektury obszernego artykułu na temat zarobków w AdSense.

Jestem ciekawy jaka była Twoja odpowiedź na pytanie z tytułu przed jego przeczytaniem, zostaw ją w komentarzu. Alternatywą do zarabiania na reklamach z YouTube jest zamieszczanie w opisach linków afiliacyjnych z programów partnerskich – Lista programów partnerskich oraz bezpośrednia współpraca z markami na przykład poprzez ogłaszanie swojej oferty poprzez platformy pośredniczące pomiędzy marką, a vlogerem. Taką siecią jest w Polsce WhitePress.

4 KOMENTARZE

  1. Ja zarobiłem dużo więcej za mniej wyświetleń. Wszystko jednak zależy od tematu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here