Ile zarobiłem na YouTubie za 100 000 wyświetleń? – case study

Często pojawiające się pytanie w Internecie to: „Ile zarabia się na yt”. Zrobiłem więc test. Na fali popularności „króla Albanii” (dla nie wtajemniczonych „samozwańczym królem Albanii” jest raper Popek Monster) i chęci od dłuższego czasu zrobienia prowokacyjnego eksperymentu, powstał poniższy film, aby odpowiedzieć na pytanie ile się zarabia na YT:

Jego stworzenie wraz z montażem i wrzuceniem na YouTube zajęło mi około 45 minut. Jak już wiecie z tytułu artykułu zyskał on ponad 100 000 wyświetleń w ciągu niecałego tygodnia od publikacji. Eksperyment polegał na tym, że szacując liczbę fanów Gangu Albanii oraz średnią ilość wyświetleń filmików związanych z Popkiem i jego ekipą filmik tego typu powinien według moich szacunków zostać obejrzany przez ponad 70 000 osób.

Jak widać udało się zebrać nawet większe grono widzów, ale hajs za wyświetlenia reklam pomimo tego się nie zgadza. Dlaczego? Aby to zrozumieć rozpisałem szczegóły zarabiania na reklamach.

Statystyki i formaty reklamowe zastosowane na YouTube

Typy reklam na YouTube
Typy reklam na YouTube

Przez około miesiąc film o Popku na YouTube obejrzało ponad 110 000 osób co przełożyło się na UWAGA 2,42$ zysku, czyli przy kursie 1$=3,9 zł wychodzi 9 złotych i 44 grosze, przychodu przed opodatkowaniem. Szczegółowe obliczenia z porównaniem Polskich zarobków i Amerykańskich na YouTube w dalszej części artykułu.

Przeliczając to na zarobek za 1 wyświetlenie filmu jakie zapłacił mi YouTube wychodzi 0,0000858 grosza za 1 wyświetlenie filmu. Czyli za 1000 wyświetleń na youtube wynagradza w tym przypadku około 0,0858 grosza.

Poniżej szczegółowy wykres:

Analytics - YouTube - ile zarobilem na eksperymencie z popkiem

Analiza dlaczego tak mało zarobiłem na tym filmie youtube?

Domyślam się że na zarobki na YT wpływa kilka czynników, a mianowicie:

 • film jest krótki, dlatego najbardziej dochodowe reklamy typu: „pomijalne wideo” i „niepomijalne wideo” były rzadko wyświetlane. Widać to poniżej:
  typy reklam youtube - ile zarobiłem na popku
 • kanał YT, na którym opublikowałem film jest mało popularny, ma mało subskrypcji i krótką historię.
 • filmik należy do kategorii rozrywkowych i skierowany był do typowej gimbazy (wiek do 18 lat, do której reklamodawcy nie adresują swojego przekazu reklamowego.
 • film był wyświetlany głównie na terenie Polski gdzie stawki za wyświetlenia są niższe niż na zachodzie.

Skąd te zarobki? Ile kosztuje średnio wyświetlenie jednej reklamy na Youtube w Google Ads  (AdWords)?

Ze względu na to że na co dzień jestem marketingowym konsultantem znam stawki jakie obowiązują w Google Ads (AdWords) za wyświetlenia 1 pomijalnej reklamy w AdWords – Skippable Video Ads. W tym modelu (CPV – cost per view) reklamodawca płaci AdWords w momencie gdy ktoś obejrzy 30 sekund reklamy i/lub gdy kliknie w baner reklamowy/link.

Stawki w tym formacie reklamy za 1 obejrzenie – CPV (nie mylić z wyświetleniem – CPM, co oznaczają te skróty tutaj) w Polsce wahają się średnio od 2 do 8 groszy (w 2018 roku). Google z tej kwoty zostawia dla siebie 32%, więc z każdych dajmy na to: 7 groszy za wyświetlenie Google zarabia 0,0224 zł a youtuber zarabia: 0,0476 zł. W zaookrągleniu: Google 2 grosze CPV, a Youtuber 4,7 grosza za 1 wyświetlenie.

Ile prowizji pobiera Google od wydawców?
Ile prowizji pobiera Google od wydawców?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak wyglądają zarobki z AdSense, nie tylko na Youtube – zapraszam do lektury obszernego artykułu na temat zarobków w Google AdSense.

Jakie zarobki za milion wyświetleń YouTube? – na podstawie estymacji Google Ads

Sprawdźmy ile da nam zarobić 1000000 wyświetleń na YouTubie. Dla tego przykładu załóżmy:

 • średni koszt reklamodawcy w Google Ads (AdWords) to 3,5 grosza za 1 obejrzenie (CPV) reklamy, daje to około 2 grosze za obejrzenie po odjęciu prowizji Google Adsense.
 • szacuje się że około 40% internatów w Polsce blokuje reklamy, w tym przykładzie załóżmy że 60% odtwarzających filmik je zobaczy.
 • z czego 10% widzów, którzy zobaczą reklamę obejrzą ją dając zarobić kanałowi YT.

Wstawiając to do równania:

1 mln wyświetleń * 0,02 zł zysku po prowizji Google * 60% * 10% = 1200 złotych.

Spróbuj sam policzyć wrzuć to równanie w kalkulator:
1000000*0.02*0.60*0.10
i zmieniaj założenia, a poznasz swoje potencjalne zarobki z samych reklam;)

Pamiętaj że od tej kwoty trzeba odjąć jeszcze podatek 18/19/32%. Powiedzmy, że mamy 19% podatku wtedy z 1 miliona wyświetleń na Youtube zarobimy:
1000000*0.02*0.60*0.10*0.81= 972 złote.

Czy na YouTube da się zarobić i ile?

Na to pytanie odpowie najlepiej osoba z większym doświadczeniem i zasięgiem niż ja vloger – Remigiusz Maciaszek gamer, recenzent gier znany bardziej jako Rock Alone.

lista programów partnerskich

W poniższym nagraniu opowiada ile potrzeba wyświetleń żeby zarabiać 3200$ miesięcznie i dlaczego bardziej opłaca się bezpośrednia współpraca z reklamodawcami, zamiast korzystania z reklam oferowanych przez YouTube.

Różnica w zarobkach na YouTube w Polsce i w Stanach Zjednoczonych

Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych obowiązują podobne stawki dla reklamodawców co w Polsce tylko, że na końcu nie mamy PLN, ale USD. To co może warto pomyśleć o nagrywaniu po angielsku?

Wtedy zamiast estymowanego 1200 zł za milion wyświetleń zarobimy 1200 $ co przy kursie 3,9 zł = 1 dolar da nam: 4680 zł za milion wyświetleń. Do większych zarobków może przyczynić się również mniejsze niż w Polsce stosowanie AdBlockerów i trafianie do międzynarodowego widza nie tylko z USA. Więc warto o tym pomyśleć planując swój kanał, chociaż zarobki z reklam w Polsce i zagranicą to tylko mały procent z tego co zarabiają 'jutuberzy’, bo….

Youtuberzy nie zarabiają na reklamach z sieci reklamowej Google Ads – poznaj bardziej dochodowe alternatywy

Alternatywą do zarabiania na reklamach z YouTube jest zamieszczanie w opisach linków afiliacyjnych z programów partnerskich – Lista programów partnerskich jak np. sieć afiliacyjna mylead oraz bezpośrednia współpraca z markami. Na przykład poprzez ogłaszanie swojej oferty poprzez platformy pośredniczące pomiędzy marką, a vlogerem. Taką siecią pośredniczącą pomiędzy vlogerem/blogerem, a marką jest w Polsce WhitePress.

lista programów partnerskich

Jestem ciekawy jaka była Twoja odpowiedź na pytanie z tytułu przed jego przeczytaniem, zostaw ją w komentarzu.

Zacznij zarabiać jak YouTuberzy – sprawdź listę programów partnerskich

Poprzedni artykułNa jakich produktach finansowych warto zarabiać w grudniu?
Następny artykułPierwsze kroki w zarabianiu reklamodawców poprzez afiliację
Aloha! Potrzebujesz zwiększyć sprzedaż w Internecie? Zapraszam na konsultacje: Marcin ITIQ Miłowski - Digital Marketing Consultant

27 KOMENTARZE

 1. Ja zarobiłem dużo więcej za mniej wyświetleń. Wszystko jednak zależy od tematu

 2. Patrzac na fury niektorych jutruberow jak multi itp myslalem ze wiecej hajsu sie trzepie za milion wyswietlen z 10k a tutaj 1200 zl wiec szalu nie ma xD

 3. Dobry ten kalkulator youtube xD niestety przy mojej ilości wyświetleń nawet na chleb nie starczy w miesiącu 😀 ale pomysle o afiliacji

 4. Ciekawe te wyliczenia. Ja również prowadzę kanał na YT. Ale na razie wyłączyłem reklamy, mimo że jest już blisko 1500 subów. Uznałem, że jak przeszkodzę 10 tys. subów, to wrócę do reklam 🙂

  • Fajne podejście, też o tym myślałem, że ze względu na śmieszne zarobki do jakiegoś progu nie warto wyświetlać reklam przy swoich filmach.

  • Ten film dobrze tłumaczy https://www.youtube.com/watch?v=LhKy_DR63SQ różnice w zarobkach. Co do YT jeżeli w Polsce płaci się przyjmijmy 10 zł za 1000 wyświetleń to w USA jest to 10 dolarów za 1000 wyświetleń, kurs złotówki do dolara to około 4 zł stąd 4x niższe zarobki. Do tego dochodzi to że w PL nie reklamuje się aż tyle firm co w USA, co będzie się zmieniać w kolejnych latach.

 5. Zarobić na youtube można dużo, nawet z samych reklam ale teraz żeby włączyć monetyzacje trzeba mieć 1000 subów i 4000h a to dość spory próg. Jak ktoś jest zdeterminowany to nie ma z tym problemu, tym bardziej że są już stronki typu gdzie można kupić pakiet 4000h oglądania lub 1000 sub na kanał 😀 Tak czy siak, kiedyś zarabianie z google ads wydawało się słabym pomysłem a teraz tacy twórcy jak Kruszwil czy Friz są w stanie generować ogromne zarobki z samych reklam pod filmami 🙂

  • Tego typu działania wyłapane przez algorytm, a raczej machnie learning Google moga spotkać się z banem konta, więc nie polecam.

 6. Swego czasu przerabiałem temat i tak samo zraził mnie do siebie Youtube jak reklamy z Google ads. Dlatego znacznie korzystniej opłaca się stosowanie afiliacji czy programów partnerskich. Najlepiej jednak sprawdzają się wtedy, kiedy są dobrze dopasowane do danej treści.

 7. Za same reklamy nie zarabia się zbyt dużo. Chyba, że prowadzimy kanał w branżach, jak finanse, edukacja lub gry. Wtedy konkurencja przebija się i dostajemy za reklamy znacznie więcej.

 8. U mnie to z 1 mln wyświetleń jest nie więcej niż 600 zł przy dobrym wietrze. Z czego ja nie napycham reklam ręcznie tylko sam YT to określa.

 9. Bzdury piszecie. Po pierwsze jeśli masz 1 milion wyświetleń filmu to musisz być niezłym kozakiem. Ja mam w sumie około tysiąca filmów oprócz jednego filmu który zbliża się do 2 milionów drugi (usunięty przez YT) plaża w Hiszpanii nagie piersi itd. 680 000 a reszta to od kilkudziesięciu wyświetleń przez kilka lat do jakiś 10 000-20 000. Wracając do filmu do tego topowego filmu nie całe 2 miliony wyświetleń dało mi niecałe 3 000 funtów czyli około 15 000 złotych. Wielka przepaść pomiędzy 600 złotych a 15 000 złotych. Tak jak ktoś pisze że milion wyświetleń i zarobił 600 złotych to bzdura. Po prostu nigdy nie miał miliona wyświetleń i pisze co mu ślina na język przyniosła.

  • Dzięki za komentarz, 15 000 zł za 2 million wyświetleń to niezły wynik.

   W artykule piszę o PL realiach czyli dostajemy kasę głównie od PL reklamodawców, jeden z akapitów wspomina o zarobkach w USA, które by trzeba przyjąć mniej więcej x4. W swoim komentarzu mówisz o funtach i szybko licząc wychodzi mi 7.5 zł za 1000 wyświetleń przy założeniu że każda z 2mln os. widziała reklamę a tak nie jest (adblocki). Czyli 1.5 funta CPM dla wydawcy/youtubera przy kursie 1 PLN = 1 GDB.

   Artykuł powstał kilka lat temu, od tego czasu poprzez inflacje i kurs złotego stawki też mogły się zmienić, więc dobrze słyszeć że teraz można zarobić jeszcze więcej, ale też wszystko zależy od tematyki. Jeżeli reklamodawcy bardzo rywalizują o wyświetlenia na twojej treści bo np. film jest o nieruchomościach lub innym dochodowym wysoko marżowym biznesie to stawki za 1000 wyświetleń reklamy też są wyższe, a co za tym idzie zarobki youtuberów też.

 10. Ciekawy artykuł.
  Czy możesz mi napisać dlaczego na Youtube mam dziwne dane CPM i RPM. Na wykresie CPM: aż 1 600,- zł : słownie nad wykresem CPM 500,- zł a jednocześnie przy takim CPM – mam RPM 0,01 zł. I to przy kilku filmach jakieś niesamowicie absurdalne wyniki. O co tutaj chodzi?
  Dzięki za podpowiedź.

  • Artykuł pisałem w 2015 roku wtedy jeszcze interesowałem się tematem, ciężko powiedzieć co po latach się zmieniło, ale poszukałbym ich definicji RPM i CPM w dokumentacji na początek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.