Gdy rozmawiam ze znajomymi panuje przekonanie że Kitesurfing to drogi sport i trudno się z tym nie zgodzić. Godzina kursu kitesurfingowego to około 160 zł za godzinę spędzoną z instruktorem. Jeżeli chcemy do tego mieć własny sprzęt to musimy się liczyć z kilkoma tysiącami na start. Na szczęście w cenie kursu kitesurfingu, koszt sprzętu jest już wkalkulowany. W tym artykule pokaże jak efektywnie można wykorzystać czas przed rozpoczęciem kursu kitesurfingowego rozpoczynając przygotowania do kursu u siebie w mieście.

Kitesurfing jak zacząć? – rozpocznij trenować w mieście

Jeszcze przed podjęciem decyzji że chcemy zostać kitesurferem i rozpocząć swój kurs nad morzem, warto zacząć trenować 'na sucho’ w swoim mieście. Dzięki temu zaoszczędzimy czas na pierwszym etapie kursu kitesurfingowego (IKO 1) i spędzimy go więcej na wodzie. Będziemy do tego potrzebowali latawca treningowego, trickboard oraz wakespotu.

Jak działa latawiec? – popuszczajmy latawiec treningowy

Aby nauczyć się jak zachowuje się latawiec na wietrze, możemy kupić latawiec treningowy. Wystarczy nam nawet taki o rozpiętości dwóch metrów, który posiada dwie osobne manetki do sterowania. Latawce z barem takim jaki spotykamy przy latawcach do pływania kosztują trochę więcej. Tego typu latawiec i tak otrzymamy na poziomie IKO 1 w pierwszych godzinach naszego kursu kitesurfingowego, a na razie chcemy tylko zobaczyć jak taki latawiec zachowuje się. Swój latawiec o rozpiętości 2 metrów kupiłem na Allegro za 80 złotych, na aliexpress możemy dostać o pół metra szersze latawce za 15 dolarów czyli około 60 złotych – latawce aliexpress oczywiście z darmową dostawą do Polski. Warto zauważyć, że zabawa z puszczania latawca może sprawić frajdę nie tylko osobom, które planują zabawę w kitesurfing. Poniżej film z przykładowymi ćwiczeniami, które wchodzą w zakres zajęć na poziomie IKO 1, a posiadając własny latawiec treningowy możemy wykonać je sami.

Latawce treningowe o rozpiętości 2 metrów potrzebują wiatru od 3 Bft (7-10 knts | 12-19 km/h | 3,3-5,5 m/s) do maksymalnie 6 Bft (22-27 knts | 39-49 km/h | 10,8-13,9 m/s) by mogły latać. Z doświadczenia wiem że w Poznaniu nie jest łatwo o taki wiatr Jakie warunki wietrzne panują w twojej okolicy sprawdzisz na portalu winduguru.

Trick Board do ćwiczenia równowagi

Deska trickboard zwana też bongo board to kawałek deski na walcu, pomaga ona nam w trenowaniu równowagi i wzmocnieniu mięśni odpowiadających za prace nóg podczas pływania na kite. Dla osób, które nigdy nie jeździły na żadnej desce takich jak skateboard, snowboard, wakeboard itp. zmysł równowagi będzie miał nowy bodziec do nauki.

By potrenować nie musimy kupować Trick boardu koszt to około 300 zł. Deskę do nauki utrzymania równowagi możemy spotkać na niektórych siłowniach np. w Step One, wake spotach, ale także (co mnie zdziwiło) w klubach bilardowych takich jak 9 stóp gdzie można z nich skorzystać za darmo. Trick board możemy zrobić samemu kupując w sklepie z artykułami budowlanymi grubą rurę PCV oraz parę desek, wtedy nie wydamy więcej niż 100 zł.

Wakeboarding jako rozgrzewka przed kitesurfingiem

Wiemy jak działa latawiec, potrenowaliśmy swoje mięśnie na trickboardzie czas wyjść na wodę! Idealnym rozwiązaniem przed kursem kitesurfingowym jest spróbowanie wakeboardingu. W Polsce powstaje coraz więcej wake spotów, więc na pewno znajdziecie coś w swojej okolicy. Ceny pływania na wake’u zaczynają się od około 35 złotych za godzinę. Więcej szczegółów na temat cen wakeboardu oraz miejscówek dla Poznaniaków w artykule:
>> ile kosztuje wakeboarding oraz lista wake spotów w okolicach Poznania.

Ponadto warto rozważyć odpowiedni trening na siłowni, by poprawić swoją kondycję oraz siłę poszczególnych mięśni oraz pooglądać filmy na YouTube gdzie tłumaczone są reguły rządzącem światem kitesurfingu.

Przygotowani na kurs kitesurfingu? Czas na wybór samego na kursu: Jak najtaniej rozpocząć przygodę z kitesurfingiem?

Poprzedni artykułFinansowe programy partnerskie opinie – Zarabiaj na Bankach
Następny artykułJak najtaniej zacząć przygodę z kitesurfing ?
Aloha! Potrzebujesz zwiększyć sprzedaż w Internecie? Zapraszam na konsultacje: Marcin ITIQ Miłowski - Digital Marketing Consultant

4 KOMENTARZE

  1. Przed kursem kajta można iść też na kurs demo kilka szkółek na helu je oferuje, sam kiedyś skorzystałem a potem zapisałem się na kurs, bo mi się spodobało.

    • To też jest opcja na zaoszczędzenie paru groszy, opisałem to w kolejnym arcie – jak najtaniej rozpocząć przygodę z kitesurfingiem 😉

  2. Też mam zamiar zacząć. Wolę wybrać tańszy ośrodek w mniej popularnej miejscowości, żeby móc zaoszczędzić sobie na taki kurs. W Ustce zatrzymuje się w Dagmorze. Kumpel był tam rok temu i nie zrujnował sobie portfela. Upatrzyłem sobie też dobrą szkołę Kitesurfingu. Jestem wysportowany chodzę na siłownie, więc mogę przejść do dalszego etapu. Z równowagą też nie mam problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.