Zatrzymaj podwyżki cen za energię elektryczną – tani prąd do 2017

Ceny energii elektrycznej dla domu zmieniają się z roku na rok. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 20 lat nominalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły trzy- do czterokrotnie. W pierwszych okresach wdrażania nowej reformy na rynku energii elektrycznej, tj. lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia- średnie ceny bieżące dla gospodarstw domowych systematycznie wzrastały aż do 2013r dosięgając nawet 350% ceny początkowej. Od drugiej połowy 2013r. ceny samej energii spadły do 2015r. średnio o 5%. Jednak spadek hurtowej ceny nie jest równy spadkowi ceny, jaką klient indywidualny musi zapłacić. Po uwzględnieniu kosztów dystrybucji, które systematycznie rosną i inflacji okazuje się, że energia nadal „bije nas po portfelu”.

ceny za prąd PGE

Dla Polski, wg Eurostatu do 2015r. ceny energii w Polsce spadły o ok 2%. Jednak statystyki te nie uwzględniają zmiany poziomu stawki VAT na poziomie 23%, a utrzymują poprzednią stawkę-  22%. Jakbyśmy zsumowali VAT i akcyzę, to Polska- należąca nadal do krajów rozwijających się ma jeden z wyższych udziałów opłat pobocznych w cenie energii. Oznacza to, że jeśli w hurcie cena 1MWh= 150zł, to kwota zakupu (bez uwzględnienia opłat przesyłowych) jest dwukrotnie wyższa.

Zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo energetyczna z dnia 10. kwietnia 1997r. i późniejszymi zmianami, przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane są w danym roku do zakupu odpowiedniej ilości „zielonych certyfikatów” i wniesienia opłaty zastępczej. Dodatkowo, jeśli dla danego podmiotu wytwarzającego OZE (Odnawialne Źródła Energii) stanowią tzw. „dostawcę z urzędu”, to zobowiązane są do zakupu całej ilości oferowanej przez energii elektrycznej z alternatywnych źródeł przyłączonych do sieci elektroenergetycznej. W praktyce przekłada się to na konieczność wzrostu cen dla odbiorców. Polityka klimatyczna zakłada, że do 2020r. suma energii pochodzącej z OZE ma przekroczyć 15%. Na dzień dzisiejszy jest na poziomie ok 11%. Przedsiębiorstwa powtarzają, że koszty inwestycyjne związane z zieloną polityką energetyczną nadal nie są pokrywane przez przychody, dlatego ceny energii wciąż rosną.

Do tej pory przedsiębiorstwa energetyczne walczyły tylko o klientów biznesowych, odstawiając  indywidualnych z prostej przyczyny. Gospodarstwa domowe rzadko zmieniają dostawcę energii i nie wymuszają konkurencji. Płacą coraz więcej, ale z roku na rok nie odczuwają tego aż tak, jak duże przedsiębiorstwa. Dlatego raczej nie szukają konkurencyjniejszych ofert tak, jak regularnie robią to klienci biznesowi. Grupy energetyczne nie muszą o nich zabiegać na rynku i traktują jako stałych usługobiorców.

PGE pierwsza od dawna promocyjna oferta dla gospodarstw domowych

W ostatnim czasie wiele środowisk ekonomicznych namawia klientów indywidualnych do szerszego zapoznawania się z ofertą różnych dostawców energii elektrycznej, co zmotywowało grupy energetyczne do wystosowania konkretnych, konkurencyjnych ofert dla klientów indywidualnych. Na tym „poruszeniu” jedni chcą zatrzymać swoich klientów, inni zyskać nowych.

PGE (Polska Grupa Energetyczna) ogłosiła limitowaną czasowo promocję „Prąd jak prąd”, która daje gwarancję stałej ceny aż do końca 2017r. Poniżej zestawienie obecnych cen za 1[kWh] od wybranych dostawców energii z promocyjną ofertą Polskiej Grupy Energetycznej na podstawie porównań ze strony energia.pl, gdzie ceny nie zawierają podatku VAT i kosztów dystrybucji (ceny netto).

Grupa Energetyczna Taryfa Strefa dzień Strefa noc Strefa całodobowa
Green G11 0,2575
Green G12w 0,3195 0,2195
Tauron G12 0,3160 0,1640
Tauron G11 0,2568
Enea G11 0,2510
Enea G12 0,2860 0,1860
PKP Energetyka* G11 0,2864
RWE Polska G12 0,2928 0,2592
RWE Polska** G11 0,2762
PGE- promocja G11 0,2553
PGE- promocja G12 0,2921 0,1882
PGE- promocja G12w 0,2921 0,2315

*dodatkowa oplata za rozliczenie 3,00zł
**dodatkowa opłata za rozliczenie 22,20zł

Na podstawie powyższego zestawienia możemy już dzisiaj stwierdzić, że oferta „Prąd jak prąd” od PGE jest ofertą niezwykle konkurencyjną. Uwzględniając prognozy dalszego wzrostu cen energii w Polsce, wizja takiej ceny przez następne dwa lata staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Co więcej- PGE oferuje dostawę energii w czterech różnych wariantach z usługami pozaenergetycznymi.

– Stała cena do końca 2017r., bez usług dodatkowych;
(brak opłat handlowych)

II – Stała cena do końca 2017r., w pakiecie z jedną usługą pozaenergetyczną
(6,50 zł netto/m-c);

III – Stała cena do końca 2017r., w pakiecie z dwoma usługami pozaenergetycznymi
(9,76zł netto/m-c);

IV – Stała cena do końca 2017r., w pakiecie z trzema usługami pozaenergetycznymi
(12,20zł netto/m-c)

Usługami pozaenergetycznymi są:

  • Mecenas Direct- pomoc prawna dotycząca każdej dziedziny życia, czy prowadzonej działalności biznesowej.
  • Bezpieczny dom– pomoc i pokrywanie kosztów dojazdu specjalistów od naprawy sprzętów RTV, AGD i sanitarnych oraz wyposażenia.
  • Pewnie i bezpiecznie z PGE– ubezpieczenie PZU w przypadku utraty pracy, czasowej niezdolności do pracy, hospitalizacji, ubezpieczenie NNW i assistance.

Do kogo skierowana jest oferta gwarancji ceny za prąd od PGE?

Oferta „Prąd jak prąd” skierowana jest do obecnych i nowych klientów indywidualnych PGE, przechodzących od innych dostawców, czyli dla każdego. Dla nowych klientów, cały proces zmiany sprzedawcy zostaje przeprowadzony przez pracownika PGE w imieniu klienta na podstawie pełnomocnictwa.
Promocja ma jednak ograniczony czas. Trwa od końca maja 2015r. do końca grudnia 2015r. z zastrzeżeniem możliwości skrócenia jej czasu.

Poprzedni artykułZniżki i rabaty z kartą Visa! – Allegro, Intersport, Biedronka
Następny artykułJak zarabiać na swojej stronie internetowej? – przykładowe zarobki wydawców
"Ten zwykły we mnie" to alter ego Marcina ITIQ Miłowskiego stworzone dla wpisów, które są treściami powstałymi we współpracy z markami.

3 KOMENTARZE

  1. W zestawieniu brakuje firmy Axpo. Ja ostatnio trafiłem na ich ofertę sprzedaży energii elektrycznej i zmieniłem dostawcę właśnie na nich. Jestem super zadowlony. Procedura zmiany dostawcy przebiegła kompletnie bezproblemowo, a rachunki są rzeczywiście niższe. Polecam przyglądnąć się ich ofercie.

    • Fajnie tylko czemu tylko o tej firmie piszesz na swoim profilu? Promocja WoMM nie ogarnięta, a wystarczyło wył. podgląd komentarzy na profilu.

  2. Mam już dosyć całego tego zamieszania z prądem. Fakt jest jeden z roku na rok mam coraz wyższe rachunki za prąd i boje się pomyśleć co będzie dalej… W dodatku z tego co czytam to fotowoltaice wciąż rzuca się kłody pod nogi i sama już nie wiem, czy warto czy nie warto w nią inwestować. Znajomi sąsiedzi którzy 4 lata temu zamontowali u siebie zestaw fotowoltaiczny chyba coś tego typu http://ozeshop.pl/zestawy-fotowoltaiczne/112-2-kw-flexipower-250-w-fronius-symo-30-kw.html są zadowoleni i mówią, że rzeczywiście płacą mniej (mają 4 osobową rodzinę) pytanie tylko czy rzeczywiście tak jest czy nie chcą przyznać się do porażki? Może ktoś korzysta również z fotowoltaiki i może szczerze wypowiedzieć się na ten temat?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.