Jak zarabiać na handlu z Chinami polecając produkty z domu?

Myślałeś o drop shippingu, ale jest to za bardzo skomplikowane? A może po prostu chcesz dorobić parę groszy pracując w domu. W obu przypadkach możesz pomyśleć o polecaniu produktów sprzedawanych przez chińskie sklepy online.

Programy partnerskie mogą pozwolić Ci zarobić minimalną krajową siedząc w domu przed komputerem, jedyne co trzeba robić to udostępniać linki do produktów, tak by ludzie kupowali. Za ile trzeba sprzedać towaru, by zarobić minimalną krajową i 3 przykłady jak to można robić w dalszej części artykułu.

Przed tym jak dowiesz się ile trzeba sprzedać towaru w Internecie zobacz jakie e-sklepy oferują prowizję od sprzedaży i w jakiej wysokości.

TOP 3 sklepy internetowe z Chin posiadające programy partnerskie

Największe platformy pośredniczące w sprzedaży chińskich produktów na światowy rynek w tym do Polski posiadają swoje programy partnerskie.
Poniżej opis 3 najpopularniejszych chińskich sklepów internetowych – AliExpress, GearBest, BangGood.

1. AliExpress – największy i najbardziej znany na świecie e-sklep z Chin

aliexpress-logo program partnerskiW dniu pisania tego artykułu prowizja na wszystkie polecane produkty wynosi 8%. Często zdarzają się sezonowe promocje z podniesieniem o kilka punktów procentowych w wybranych kategoriach. Jak do tej pory najwięcej zarobiłem właśnie z nimi składa się na to wiele czynników:

 • liczne ciekawe okazje cenowe – czasami można kupić coś 4 x taniej niż w Polsce z darmową dostawą albo np. kupić poużywać i sprzedać jako używane drożej niż się kupiło na Allegro lub olx/gumtree.
 • rozpoznawalność marki
 • dostępność lokalnych płatności również w Polsce, dzięki przelewy24.pl, które nie tną jakoś specjalnie na spreadzie walutowym, dlatego nie trzeba się bawić w wymianę waluty.
 • dobry interfejs sklepu przetłumaczony co prawda z automatu na wiele języków, ale daje radę.

Ciekawą funkcją jest podgląd „Live Order Tracking” gdzie na żywo widzimy czy ktoś właśnie kupił i co za pomocą naszego ref linka.

live order tracking aliexpress

Poniżej pokazuje przykładowe zarobki z raportu o przychodach. Na screenie można zobaczyć jak rozkładają się zarobki w zakupach na urządzeniach mobilnych – mobile site (strona mobilna AliExpress), APP czyli aplikacja Aliexpress na Androidzie i iOS oraz PC czyli zakupy w przeglądarce komputera.

panel-programu-partnerskiego-aliexpress

Niestety program partnerski AliExpress posiada jedną dużą wadę – pieniądze możemy wypłacić od zebrania 16$ na naszym koncie, ale każda wypłata jest obarczona 15$ fee, czyli około 60 zł.

15$ prowizji aliexpress od każdej wypłaty
15$ prowizji aliexpress od każdej wypłaty

W żadnym innym programie partnerskim nie spotkałem się z tego typu prowizją i niestety rozpocząłem działania bez sprawdzenia, bo traktowałem to raczej jako test. Nie liczyłem że coś zarobię, a jak widać na powyższych screenach udało się 😉

Jak ominąć 15$ opłaty za wypłacenie pieniędzy z programu partnerskiego AliExpress?

Wystarczy korzystać z sieci afiliacyjnej, która w swojej ofercie daje możliwość zarabiania na AliExpress jako wydawca. W Polsce taką siecią jest ParPay dający 1.96-58.65 % od sprzedaży co bardziej się opłaca przy małych zarobkach, ponieważ…

Załóżmy że wygenerowaliśmy sprzedaż za 1000$ w programie partnerskim AliExpress dostaniemy 80$-15$ opłata od wypłaty = 65$, za to ParPay wypłaci nam przy 7.5% prowizji – 75$*kurs dolara do złotówki (nie wiem jak go liczą), więc o 10$ więcej.

Dodatkowym argumentem za skorzystaniem z sieci afiliacyjnej ParPay jest możliwość generowania linków do wszystkich produktów, co czasami jest niemożliwe w przypadku programu partnerskiego AliExpress. Błąd pojawia się często przy produktach podrobionych, które oczywiście są zakazane na AliExpress, ale sprytni chińczycy jakoś to obchodzą sprzedając Rolexy, torebki Michaela Korsa, odzież Calvina Kleina i inne produkty światowych marek pod przykrywką. Nie udało mi się sprawdzić jak tego typu produkty (do których można wygenerować link w ParPay, a nie można w Aliexpress) zachowują się po walidacji, bo może że nie przechodzą.

Ile w momencie pisania tego artykułu zarobiłem na polecaniu produktów z AliExpress?

Sam program partnerski AliExpress – 97,46$ czyli około 390 zł – 15$ opłaty za wypłacenie + 55,42 zł z sieci afiliacyjnych daje to około 385 zł.


2. GearBest – 2 opcje zarabiania

logo gearbest program partnerski

W odróżnieniu od AliExpress na GearBest nie spotkamy aż tak dużej gamy produktowej, ale też mamy gwarancje że kupując nie trafimy na jakąś podróbę. Niestety jeżeli myślimy o polecaniu produktów dla Polaków GearBest nie udostępnia możliwości płacenia tak jak AliExpress polskim procesorem płatniczym. Do wyboru mamy standardowo jak wszędzie kartę płatniczą lub PayPal.com co niestety może przełożyć się na niższą konwersję.

W przypadku GearBest mamy dwa sposoby polecania produktów – polecanie produktów po zalogowaniu się w sklepie i/lub założenie kont w sieci afiliacyjnej shareasale.com

Pierwsza opcja – Get it free – poleć komuś produkt i odbierz go za darmo

Jak dla mnie jest to mega opcja.Wystarczy zarejestrować się w sklepie przejść do zakładki GET IT FREE skopiować link do produktu i dać na przykład znajomemu. Jeżeli kupi dostaniemy opcje zamówienia jego za darmo. Poniżej przykład interfejsu i 4 losowo wybranych produktów 3 z nich ma zgadnijcie jakie.gearbest-get-in-free-przyklady

Druga opcja – konto w zagranicznej sieci afiliacyjnej sharesale.com

Jeżeli wolimy gotówkę niż darmowe gadżety wybieramy opcję założenia konta w sieci afiliacyjnej shareasale.com gdzie otrzymujemy 7% od sprzedaży. A ciastko (przypisanie prowizji z naszego ref linka do sprzedaży) jest ważne 30 dni czyli jeżeli ktoś w ciągu 30 dni od kliknięcia kupi to my otrzymamy kasę.

Ze statystyk w portalu zebranych od wszystkich wydawców z ostatnich 30 dni (Grudzień 2016) średnie zamówienie wyniosło 67,92$ co powinno dać to 4,75$ prowizji. Okazuje się żę muszą trochę inaczej liczyć średnią prowizje za ostatnie 30 dni, bo w tym miejscu widnieje 3,63$ prowizji (14,52 zł przy kursie dolara 4 zł) dla polecającego.
Poniżej moje przykładowe zarobki z ShareSale w programie partnerskim GearBest.

sharesale gearbest earnings przykladowy zarobek
Moje zarobki z ShareSale.com w programie partnerskim GearBest

Ile zarobiłem na polecaniu produktów z GearBest?

Jak widzicie na screenie w momencie pisania tego artykułu to około 5$ czyli około 20 zł + udało mi się polecić ładowarkę z obrazka o wartości 3$ co daje łącznie około 32 zł.


3. BangGood – wbudowany program partnerski w konto

banggood-logo program partnerskiW banggood.com nasze konto w esklepie jest automatycznie połączone z programem afiliacyjnym –  banggood.com/index.php?com=account&t=affiliateReport 

Na banggood zarabia się punkty, które potem przelicza się na pieniądze. Prowizja jest w przedziale od 4% do 8%. Przelicznik 100 Affiliate Points = 1 dolar.
Tak samo jak gearbeast nie zapłacimy na banggoodzie polskim procesorem płatniczm tylko kartą lub paypalem co może odbijać się na sprzedaży w Polsce, aczkolwiek nadrabia on ciekawymi okazjami np. od czasu do czasu telefonami Xiaomi w najniżej spotykanych cenach w Internecie. Jak dla mnie najmniej intuicyjny z wymienionych w tym artykule portali pod względem afiliacji, mogli by poprawić trochę interfejs.

Ile zarobiłem na polecaniu produktów z BangGood?

Z Banggood wypłaciłem już kiedyś 5$, bo to minimalna kwota wypłaty, a kolejne 5,48$ na mnie czeka czyli łącznie jest to około 40 zł


Jak zarabiać w domu 2000 zł (minimalna krajowa brutto) miesięcznie na handlu z Chinami?

W momencie rozpoczęcia pisania tego artykułu (luty 2017) minimalna krajowa brutto na umowę o pracę wynosi 2000 zł, czyli 1420 zł netto na rękę,

Prowizja od sprzedaży na AliExpress to min. 8%, więc żeby otrzymać 2000 zł brutto musielibyśmy sprzedawać za pomocą naszych ref linków towar o wartości 25 000 zł / miesięcznie. Przy założeniu że każda sprzedaż przejdzie pozytywnie walidację. Walidacja to w skrócie sprawdzenie czy sprzedaż odbyła się poprawnie, by zapobiec oszustwom. Dla przykładu: sprzedajemy np. 100 koszulek, ale tylko 95 osób opłaci zamówienie poprawnie, nie dokona zwrotu itp. wtedy po walidacji dostaniemy prowizję od 95 sprzedaży, nie od 100 sprzedaży.
Przyjmując że 1$ = 4 PLN wychodzi nam kwota 6250$
Przyjmijmy też że średnia wartość zakupu 1 osoby na Aliexpress, wynosi 15$ (60 zł),
daje nam to 417 osób (obliczenia: 25000 zł podzielone na średni zakup 60 zł = 416,67 os.) do pozyskania miesięcznieczyli około 14 kupujących osób każdego dnia w miesiącu (14 osób * 30 dni = 417).

Do zarobienia?
Na pewno przy odpowiednim ruchu na naszej stronie internetowej. Poniżej 3 przykłady, jak można zacząć zarabiać minimalną krajową nie wychodząc z domu w taki sposób.

Komu opłaca się polecać produkty z Chin? – 3 pomysły

 1. Wykorzystaj Facebook – najtańsza i najszybsza opcja
  Stwórz fan page z okazjami, pomysłami na prezent itp…. umieszczaj ciekawe zdjęcia i wideo polecanych produktów. Możesz dołączyć też do grup związanych z okazjami z AliExpress z całego świata i umieszczać tam recenzje. Pamiętaj tylko że nie wszystkie grupy FB pozwalają na umieszczenie ref linków.
  Przykład fan page: facebook.com/CoNaPrezent/
 2. Załóż bloga o produktach dostępnych w chińskich sklepach
  Poświęconego recenzji produktów z Chin, porównywaniu ich, wyszukiwaniu tak zwanych cebula deals, czyli okazji cenowych. Przykład takiego wpisu z recenzją na blogu możecie zobaczyć tutaj:
  itiq.pl/sprzet-i-technologie/test-power-bank-xblitz-5600-mah-opinia-recenzja
 3. Załóż stronę internetową typu cashback
  W Polsce chyba największym tego typu portalem jest planetplus.pl, a z zagranicznych Giving Assistant – 5$ na start dzielą się one z użytkownikami swoją prowizją z afiliacji. Prawdopodobnie dzięki dużemu wolumenowi transakcji też mają wyższe prowizje, więc na każdej transakcji oddają np. 7% a im zostaje 1%, na którym zarabiają dzięki skali.

Co warto polecać? Im droższy produkt tym opłacalność jego opłacalność rośnie, ale co za tym idzie trudność sprzedaży. Łatwiej jest czasami sprzedać 40 koszulek z fajnymi nadrukami po 10 dolarów, niż jakiś sprzęt elektroniczny jak telefon czy drona o wartości 400 dolarów. Z doświadczenia wiem że najlepiej polecać coś czemu jesteśmy w stanie wystawić dobrą opinie po tym jak sami kupiliśmy dany produkt i jest on dobrej jakości.

Co wpływa na to że opłaca się zarabiać na polecaniu produktów z Chin?

Od kiedy odkryłem że na AliExpress i w innych chińskich e-sklepach jest darmowa dostawa do Polski, przestałem kupować na Allegro, chyba że zależy mi na czasie. Pozatym odkryłem inne korzyści płynące z zakupów na portalach typu AliExpress vs Allegro:

 • Kupując w Polsce odesłanie przedmiotu jest na koszt kupującego, musisz walczyć o zwrot pieniędzy. W Chinach udokumentujesz na przykład filmem usterkę, a pieniądze trafiają na Twoje konto. Już kilka rzeczy w ten sposób reklamowałem i nigdy nie było problemów ze zwrotem pieniędzy.
 • Mega promocje dzięki zniżkom i kuponom, swojego czasu udało mi się kupić słuchawkę Bluetooth za 20 groszy, która normalnie kosztuje 60 zł.
 • Dostęp do „chińskich nowości” w pre-orderach, niektóre produkty jak kamera GitUp Git2 była dostępna za 105$ w preorderze, następnie przez rok bez szukania kuponów ciężko było ją znaleźć w takiej cenie.

Zalety kupowania online w Chinach dają duży potencjał do zarabiania na polecaniu produktów z chińskich e-sklepów przy czym sam chińskie programy afiliacyjne będę traktował bardziej jako dodatek, niż to na czym będę się skupiał prowadząc swoje blogi.

Dodatkowo w porównaniu do dropshippingu zarabianie na programach partnerskich jest o wiele prostsze, niż drop shipping, aczkolwiek podejrzewam że marżowość jest też mniejsza.

Podsumowanie opłacalności zarabiania na produktach z Chin

Jak widzieliście moje zarobki nie są szałowe, chociaż jak na około tydzień zabawy uważam że nie są złe. Sam jednak pozostaje przy polecaniu produktów bankowych (poznaj 7 finansowych programów partnerskich w Polsce), bo prowizja około 100 zł za polecanie konta bankowego jest dla mnie bardziej atrakcyjna, niż 8% od sprzedaży produktów z Chin.

Wolisz zarabiać w dolarach 8% od sprzedaży czy 100 zł za polecenia konta? Napisz w komentarzu 😉

Poprzedni artykułCzy warto kupić Newspaper Theme WordPress dla SEO? – efekt po 1 miesiącu
Następny artykułWakeboard w Poznaniu? – 4 wakeparki w okolicach Poznania
Aloha! Potrzebujesz zwiększyć sprzedaż w Internecie? Zapraszam na konsultacje: Marcin ITIQ Miłowski - Digital Marketing Consultant

21 KOMENTARZE

 1. Cześć, Fajny blog.

  Mam pytanko o te programy affilacyjne. Czy prowizja jest płacona od każdego zakupy klienta którego poleciliśmy ? Czy tylko od danego produktu który reklamujemy ??

  • Dostajemy % od każdego produktu sprzedanego przez naszego linka, czyli ktoś klika w nasz link polecający produkt A jeżeli w ciągu ważności pliku cookie (w FAQ aliexpress nie ma określonego przedziału czasowego, w innych programach partnerskich zazwyczaj jest to 30 dni, jeżeli skorzystamy z TradeTracker to tam w opisie programu mamy informacje że cookie jest ważne 100 dni) od tego kliknięcia kupi produkt B i C to dostaniemy prowizję za sprzedaż produktów B i C. Może zdarzyć się też tak że ktoś kliknął w produkt A z naszego linku, a następnie remarketing Aliexpress ściągnął go na swoją stronę, wtedy szczerze mówiąc nie wiem jak rozliczana jest prowizja, bo nigdzie nie pada słowo o tym jak mierzona jest atrybucja w stosunku do sprzedaży. Należy przyjąć że jest w przypadku programu partnerskiego aliexpress standardowy model atrybucji przy rozliczaniu prowizji to last click czyli prowizje dostaje ten kto ostatni sprowadził klienta na stronę internetową.

 2. Cześć, Fajny blog.

  Mam pytanko o te programy affilacyjne. Czy prowizja jest płacona od każdego zakupy klienta którego poleciliśmy ? Czy tylko od danego produktu który reklamujemy ??

  • Dostajemy % od każdego produktu sprzedanego przez naszego linka, czyli ktoś klika w nasz link polecający produkt A jeżeli w ciągu ważności pliku cookie (w FAQ aliexpress nie ma określonego przedziału czasowego, w innych programach partnerskich zazwyczaj jest to 30 dni, jeżeli skorzystamy z TradeTracker to tam w opisie programu mamy informacje że cookie jest ważne 100 dni) od tego kliknięcia kupi produkt B i C to dostaniemy prowizję za sprzedaż produktów B i C. Może zdarzyć się też tak że ktoś kliknął w produkt A z naszego linku, a następnie remarketing Aliexpress ściągnął go na swoją stronę, wtedy szczerze mówiąc nie wiem jak rozliczana jest prowizja, bo nigdzie nie pada słowo o tym jak mierzona jest atrybucja w stosunku do sprzedaży. Należy przyjąć że jest w przypadku programu partnerskiego aliexpress standardowy model atrybucji przy rozliczaniu prowizji to last click czyli prowizje dostaje ten kto ostatni sprowadził klienta na stronę internetową.

 3. chyba mniej roboty by sprzedac konto bankowe niz wygenerowac tyle prowizji w programie partnerskim by dostac 100 zl sprzedazy :/

  • Tak numer konta to podstawa, w niektórych sieciach zagranicznych można na swoje konto paypal wypłacić.

 4. Przez lata testowałem wiele programów i myślę że najmniej opłacalny jest adsense od gogle bo co roku coraz większej ilości klików jest coraz mniej z tego gotówki. Najlepiej właśnie jedno tematyczna strona i szukanie prywatnie reklamodawców jak dobra strona jest tematycznie. Na przykład dobrze stworzyć sobie wiele stron jedna o panelach do połogi, jedna o dronach inna o meblach ogrodowych itp i trzymać sie tematyki strony i tam kierować bezpośrednie reklamy a nie przez pośredników. Najgorsze są strony wielotematyczne mają najmniejsze możliwości moim zdaniem.

  • Wiadomo, ale wtedy musisz zatrudnić kogoś lub samemu inwestować/tracić czas na dogadywanie umów z firmami które chcą się reklamować. W AdSense wystarczy założyć konto i wkleić kod. Szukam osób które mają doświadczenie z FB Audience Network (dostęp dostają tylko zaproszeni) oraz Linkedin Audience Network by porównać stawki RPM dla wydawców. Niestety na grupach FB nie znalazłem takiej osoby (lub po prostu ludzie strzegą takich informacji), szukałem tylko w Polsce.

 5. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji w jaki sposób zalegalizować podatkowo zarobki z polecania na aliexpress? Jest jakiś sposób na to?

  • Jeżeli masz księgową najlepiej jej spytać w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

 6. Cześć bardzo wartościowy artykuł, przeczytałam kilka z widniejących na stronie. Bardzo dużo merytorycznej wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.