Jakie formy marketingu internetowego wykorzystywały sklepy internetowe w 2014 roku?

Mnogość dostępnych form reklamowych jak i modelów ich rozliczeń pozwala na dopasowanie odpowiedniego medium do prowadzonej działalności handlowej w sieci. Oczywistym jest to że sklep z artykułami sportowymi będzie reklamował się inaczej niż sklep, który w swej ofercie posiada sprzęt RTV i AGD. Jak w każdym biznesie od dobrego wyboru i testowania poszczególnych rodzajów form promocji zależy sukces każdej firmy.

Badanie e-commerce 2014 – 104 sklepy internetowe

Badania przeprowadzone przez serwis godealla.pl pośród 103 małych i średnich sklepów internetowych we współpracy z trzema firmami oferującymi sklepy internetowe w modelu SaaS – RedCart.pl, SOTESHOP i Selly (link do badania) wykazały że 96% z badanych e-sklepów prowadziło kiedykolwiek działania promocyjne.
Spośród nich 83% korzysta z pozycjonowania (SEO) oraz marketingu w wyszukiwarkach (SEM). Na kolejnym miejscu znalazła się promocja w katalogach e-sklepów – 57%.
Dalsze pozycje zajęły marketing szeptany – 43%,
media społecznościowe – 34%,
banery reklamowe – 26%,
artykuły sponsorowane 21%
oraz inne działania promocyjne nie ujęte w tych sześciu kategoriach – 15%.
W rankingu zabrakło sieci afiliacyjnych, bo okazało się że 38% badanych nigdy o nich nie słyszało,
 a spośród pozostałych 62% ponad 33% nie posiada stosownej wiedzy by nawiązać z nimi współpracę.

badanie ecommerce jak promuja sie sklepy

Jak widać z powyższych badań najpopularniejszą formą promocji są działania promocyjne w wyszukiwarkach. Tego typu informacja nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ większość konsumentów właśnie w taki sposób zaczyna swoje zakupy. W Polsce jak i w całej Europie najczęściej używaną wyszukiwarką jest Google, która otrzymuje na obu rynkach ponad 90% zapytań. To głównie dzięki sieci reklamowej AdWords i skali wyszukań Google od 3 lat posiada ponad 31% całkowitych wydatków reklamowych na świecie, które według prognozy w 2014 roku mają wynieść ponad 140 bilionów dolarów (Net Digital Ad Revenue share worldwide, by company 2012-2014).

Dziwić może to że w zestawieniu zabrakło e-mail marketingu czyli najstarszej z form reklamowych dostępnych w Internecie. Jest to związane z tym że w badaniu badano formy promocji jako pozyskiwanie nowego klienta, a nie motywowanie do ponownego zakupu zdobytego wcześniej konsumenta do czego zazwyczaj używany jest właśnie e-mail marketing. Jest to również uwarunkowane prawnie ponieważ w Polsce zabrania się wysyłania ofert handlowych, bez wcześniejszej zgody adresata.
Zgodnie z nowelizacją ustawy prawa telekomunikacyjnego z dnia 22 stycznia 2013 roku wyjątkiem są maile ogólnodostępne na stronach internetowych przedsiębiorstw zaczynające się od np. biuro@; kontakt@ na które można wysłać nie zamówione treści reklamowe bez wcześniejszej zgody.

Poprzedni artykułCzym jest Audience targeting i retargeting?
Następny artykułMarketing afiliacyjny w Polsce i na świecie w roku 2014
Aloha! Potrzebujesz zwiększyć sprzedaż w Internecie? Zapraszam na konsultacje: Marcin ITIQ Miłowski - Digital Marketing Consultant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.