Czy Mcdonaldyzacja dobrze wpływa na rozwój naszej cywilizacji?

Odnalazłem na swoim dysku starą rozprawkę na temat celebrowania posiłków:

W naszych czasach człowiek żyje w nieustannym pośpiechu. Można to zauważyć we wszystkich dziedzinach życia, a na pewno w naszym sposobie odżywiania się. Od kilku lat w Polsce można zauważyć rosnąca liczbę osób odżywiających się w tzw. fast foodach. Znamieniem naszych czasów stała się Mcdonaldyzacja. Jest to proces stopniowego upowszechniania się zasad działania restauracji szybkich dań we wszystkich dziedzinach życia społecznego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Czy w dzisiejszych czasach jest sens celebrowania posiłków? Według mnie zdecydowanie tak.

Jako pierwszy przytoczę argument, że celebrowanie posiłków ma duży wpływ na rozwój kultury, nauki, oraz na podejmowanie ważnych decyzji politycznych. Podczas takich posiłków, wszyscy goście, otoczeni tym wspaniałym klimatem panującym na tych uroczystościach mogli spokojnie rozmawiać. Przykładem tego argumentu mogą być „obiady czwartkowe” organizowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zapraszał on słynnych artystów, uczonych itp.. Podczas tych spotkań zostało uchwalonych wiele decyzji państwowych. Innym przykładem może być ostatnia wieczerza podczas, której Jezus Chrystus ustanowił Eucharystie.

Jako drugi przytoczę argument, że wielkie uczty sprzyjały również poznawaniu nowych ludzi. Podczas wspólnych posiłków osoby, nieznające się nawiązywały ze sobą kontakt. Udowodnić to może fragment książki pt. „Pan Tadeusz”, kiedy to na jednej z uczt Tadeusz poznał Telimenę.

Trzecim argumentem będzie fakt, iż celebracja posiłku jest zdrowsza niż pośpieszne jedzenie go w restauracjach szybkiej obsługi. Jedzenie w pośpiechu źle wpływa na nasz układ pokarmowy, skutkiem tego mogą być bóle brzucha i wzdęcia. Przygotowując posiłek i jedząc go w domowym zaciszu razem z rodziną wiemy, co jest w naszym posiłku w przeciwieństwie do sieci fast foodowych, w których liczy się ilość, a nie jakość.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty stwierdzam, iż celebrowanie posiłków jest potrzebne w naszych czasach. Jest niezbędne dla zdrowego trybu życia i utrzymywania dobrych kontaktów z ludźmi. Podsumowując celebrowanie posiłków jest niezbędna częścią naszego życia.

Poprzedni artykułRecenzja spektaklu Mały Książe okiem 15 latka
Następny artykułCzy można kłamać w dobrej wierze? – przykładowa rozprawka w gimnazjum
"Ten zwykły we mnie" to alter ego Marcina ITIQ Miłowskiego stworzone dla wpisów, które są treściami powstałymi we współpracy z markami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.